Famous Jewish Athletes

February 3, 2012  

Ryan Braun 2

This list of Jewish athletes in sports contains athletes who are Jews and have attained outstanding achievements in sports. The criteria for inclusion in this list are:

  • 1–3 places winners at major international tournaments;
  • for team sports, winning in preliminary competitions of finals at major international tournaments, or playing for several seasons for clubs of major national leagues; or
  • holders of past and current world records.

Bold face denotes current competitor.

Athletes

Baseball

Ryan Braun, left fielder
(Milwaukee Brewers)

Ike Davis, first baseman
(New York Mets)

Ian Kinsler, second baseman
(Texas Rangers)

Jason Marquis, pitcher
(Arizona Diamondbacks)

Kevin Youkilis, first and 3rd baseman
(Boston Red Sox)

  • Cal Abrams, US, outfielder[2]
  • Rubén Amaro, Jr., US, outfielder, general manager[2]
  • Morrie Arnovich, US, outfielder, All-Star[2]
  • Brad Ausmus, US, catcher, All-Star, 3x Gold Glove[2]
  • José Bautista, Dominican-born, pitcher[2]
  • Moe Berg, US, catcher & shortstop, and spy for US in World War II[2]
  • Ron Blomberg, US, DH, first baseman, and outfielder, Major League Baseball’s first designated hitter[3]
  • Lou Boudreau, US, shortstop, 8x All-Star, batting title, MVP, Baseball Hall of Fame, manager[2]
  • Ryan Braun, US, left fielder, 2007 MLB Rookie of the Year, 4x All-Star (Milwaukee Brewers),[4] 2011 National League MVP
  • Craig Breslow, US, relief pitcher (Arizona Diamondbacks)[2]

 

  • Alta Cohen, US, Outfielder, (Brooklyn Robins (Dodgers) and Philadelphia Phillies)>
  • Andy Cohen, US, 2nd baseman, (New York Giants) minor league coach and manager, major league coach
  • Syd Cohen, US, pitcher, (Washington Senators) gave up Babe Ruth’s last home run as a N.Y. Yankee. minor league manager, brother of Andy Cohen[5]
  • Harry Danning, US, catcher, 4x All-Star[2][6]
  • Ike Davis, US, first baseman (New York Mets)[7]
  • Moe Drabowsky, US, pitcher[8]
  • Harry Eisenstat, US, pitcher[9]
  • Mike Epstein, US, first baseman[2]
  • Harry Feldman, US, pitcher[2]
  • Scott Feldman, US, pitcher (Texas Rangers)[2]
  • Gavin Fingleson, South African-born Australian, Olympic silver medalist[10]
  • Sam Fuld, US, outfielder (Tampa Bay Rays)[11]
  • Sid Gordon, US, outfielder & third baseman, 2x All-Star[2]
  • John Grabow, US, relief pitcher (Chicago Cubs)[2]
  • Shawn Green, US, right fielder, 2x All-Star, Gold Glove, Silver Slugger[2]
  • Adam Greenberg, US, outfielder[2]
  • Hank Greenberg, US, first baseman & outfielder, 5x All-Star, 4x home run champion, 4x RBI leader, 2x MVP, Baseball Hall of Fame[2]
  • Jason Hirsh, US, starting pitcher[2]
  • Ken Holtzman, US, starting pitcher, 2x All-Star[2]
  • Joe Horlen, US, pitcher, All-Star, ERA leader[2]
  • Brian Horwitz, US, outfielder[12]
  • Ryan Kalish, US, outfielder (Boston Red Sox)[13]
  • Gabe Kapler, US, outfielder (Los Angeles Dodgers)[2]
  • Ian Kinsler, US, second baseman, 2x All-Star (Texas Rangers)[14]
  • Jason Kipnis, US, second baseman (Cleveland Indians)[15]
  • Sandy Koufax, US, starting pitcher, 6x All-Star, 5x ERA leader, 4x strikeouts leader, 3x Wins leader, 2x W-L% leader, 1 perfect game, MVP, 3x Cy Young Award, Baseball Hall of Fame[2]
  • Barry Latman, US, pitcher[9]
  • Ryan Lavarnway, US, catcher (Boston Red Sox)[16]
  • Al Levine, US, relief pitcher[2]
  • Mike Lieberthal, US, catcher, 2x All-Star, Gold Glove[2]
  • Elliott Maddox, US, outfielder & third baseman[2]
  • Jason Marquis, US, starting pitcher, Silver Slugger, All Star (Arizona Diamondbacks)[2]
  • Erskine Mayer, US, pitcher[2]
  • Buddy Myer, US, second baseman, shortstop, and third baseman, 2x All-Star, batting title, stolen base title[2]
  • Jeff Newman, US, catcher & first baseman, All-Star, manager[2]
  • Barney Pelty, US, pitcher[2]
  • Lipman Pike, US, outfielder, second baseman, & manager, 4x home run champion, RBI leader[2]
  • Aaron Poreda, US, pitcher[2]
  • Scott Radinsky, US, relief pitcher[2]
  • Jimmie Reese, US, second and third baseman, long-time coach. Oldest person to regularly wear a MLB baseball uniform in a professional capacity (source: n.wikipedia.org/wiki/Jimmie_Reese)
  • Dave Roberts, US, pitcher[2]
  • Saul Rogovin, US, pitcher[2]
  • Al “Flip” Rosen, US, third baseman & first baseman, 4x All-Star, 2x home run champion, 2x RBI leader, MVP[2]
  • Goody Rosen, Canada, outfielder, All-Star[2]
  • Josh Satin, US, second baseman[17]
  • Richie Scheinblum, US, outfielder, All-Star[2]
  • Scott Schoeneweis, US, pitcher 1999–2010 (Anaheim Angels)/(Boston Red Sox)[2]
  • Michael Schwimer, US, relief pitcher (Philadelphia Phillies)[18]
  • Art Shamsky, US, outfielder & first baseman[2]
  • Larry Sherry, US, relief pitcher[2]
  • Moe “the Rabbi of Swat” Solomon, US, outfielder[2]
  • Adam Stern, Canada, outfielder[2]
  • George Stone, US, outfielder, 1x batting title[19]
  • Steve Stone, US, starting pitcher, All-Star, Cy Young Award[2]
  • Danny Valencia, US, third baseman (Minnesota Twins)[20]
  • Phil “Mickey” Weintraub, US, first baseman & outfielder ([New York Giants])
  • Josh Whitesell, US, first baseman (2008–2009) (Arizona Diamondbacks)[21]
  • Steve Yeager, US, catcher[2]
  • Kevin Youkilis, US, first baseman, third baseman, & left fielder, 3x All-Star, Gold Glove, Hank Aaron Award (Boston Red Sox)[2]

Basketball

Omri Casspi

Jordan Farmar

Jon Scheyer

  • Sam Balter, US, 5′ 10″ guard, Olympic champion[6][22]
  • Sue Bird, US, WNBA 5′ 9″ point guard, 2x Olympic champion, 4x All-Star (Seattle Storm)[23]
  • David Blu (formerly “Bluthenthal”), US & Israel, Euroleague 6′ 7″ forward (Maccabi Tel Aviv)[24]
  • Harry Boykoff, US, NBA 6′ 10″ center[25]
  • Tal Brody, US & Israel, Euroleague 6′ 2″ shooting guard[6]
  • Larry Brown, US ABA 5′ 9″ point guard, 3x All-Star, 3x assists leader, NBA coach, Olympic champion, Hall of Fame[6][22]
  • Omri Casspi, Israel, 6′ 9″ small forward, drafted in 1st round of 2009 NBA Draft (Cleveland Cavaliers)[26]
  • Shay Doron, Israel & US, WNBA 5′ 9″ guard (New York Liberty)[27]
  • Lior Eliyahu, Israel, 6′ 9″ power forward, NBA draft 2006 (Orlando Magic; traded to Houston Rockets), but completing mandatory IDF service & playing in the Euroleague (Maccabi Tel Aviv)[28]
  • Jordan Farmar, US, NBA 6′ 2″ point guard (New Jersey Nets)[29]
  • Marty Friedman, US, 5′ 7″ guard & coach, Hall of Fame[6]
  • Tamir Goodman, US & Israel, 6′ 3″ shooting guard[30]
  • Ernie Grunfeld, Romania-born US, NBA 6′ 6″ guard/forward & GM, Olympic champion[31]
  • Yotam Halperin, Israel, 6′ 5″ guard, drafted in 2006 NBA draft by Seattle SuperSonics (Maccabi Tel Aviv)[28]
  • Sonny Hertzberg, US, NBA 5′ 9″ point guard, original NY Knickerbocker[32]
  • Art Heyman, US, NBA 6′ 5″ forward/guard[32]
  • Nat Holman, US, ABL 5′ 11″ guard & coach, Hall of Fame[6]
  • Red Holzman, US, BAA & NBA 5′ 10″ guard, 2x All-Star, & NBA coach, NBA Coach of the Year, Hall of Fame[6]
  • Sylven Landesberg, US, 6′ 6″ former UVA shooting guard (Maccabi Haifa)[33]
  • Rudy LaRusso, US, NBA 6′ 7″ forward/center, 5x All-Star[34]
  • Nancy Lieberman, US, WNBA player, general manager, & coach, Olympic silver, Hall of Fame[22][35]
  • Donna Orender (née Geils), US, Women’s Pro Basketball League 5′ 7″ point guard, All-Star, current WNBA president[32]
  • Lennie Rosenbluth, US, NBA 6′ 4″ forward[31]
  • Danny Schayes, US, NBA 6′ 11″ center/forward (son of Dolph Schayes)[32]
  • Dolph Schayes, US, NBA 6′ 7″ forward/center, 3x FT% leader, 1x rebound leader, 12x All-Star, Hall of Fame, & coach (father of Danny Schayes)[6]
  • Ossie Schectman, US, NBA 6′ 0″ guard[31]
  • Jon Scheyer, US, All-American Duke University 6′ 5″ shooting guard & point guard (Maccabi Tel Aviv)[36]
  • Barney Sedran, US, Hudson River League & New York State League 5′ 4″ guard, Hall of Fame[37][38][39]
  • Sidney Tannenbaum, US, BAA 6′ 0″ guard, 2x All-American, left as NYU all-time scorer[6]
  • Amit Tamir, Israel, 6′ 10″ center/forward (Hapoel Jerusalem)[40][41]
  • Neal Walk, US, NBA 6′ 10″ center [32]
  • Max Zaslofsky, US, NBA 6′ 2″ guard/forward, 1x FT% leader, 1x points leader, All-Star, ABA coach[6]

Bowling

  • Marshall Holman, 22 PBA titles (11th all-time); PBA Hall of Fame[42]
  • Mark Roth, 34 PBA titles (4th all-time); PBA Hall of Fame[43]

Boxing

Yuri Foreman

Zab Judah

Dmitry Salita

  • Barney Aaron (Young), English-born US lightweight, Hall of Fame[44]
  • Abe Attell (“The Little Hebrew”), US, world champion featherweight, Hall of Fame[6]
  • Monte Attell (“The Knob Hill Terror”), US, bantamweight[45]
  • Max Baer (“Madcap Maxie”), US, world champion heavyweight, ¼ Jewish, wore a Star of David on his trunks, Hall of Fame[46]
  • Benny Bass (“Little Fish”), US, world champion featherweight & world champion junior lightweight, Hall of Fame[6]
  • Fabrice Benichou, France, world champion super bantamweight[28]
  • Jack Kid Berg (Judah Bergman), England, world champion junior welterweight, wore a Star of David on his trunks, Hall of Fame[6]
  • Maxie Berger, Canada, wore a Star of David on his trunks[47]
  • Samuel Berger, US, Olympic champion heavyweight[6]
  • Jack Bernstein (also “John Dodick”, “Kid Murphy”, and “Young Murphy”), US, world champion junior lightweight[6]
  • Nathan “Nat” Bor, US, Olympic bronze lightweight[48]
  • Mushy Callahan (Vincente Sheer), US, world champion light welterweight[45]
  • Joe Choynski (“Chrysanthemum Joe”), US, heavyweight, Hall of Fame[6][49]
  • Robert Cohen, French & Algerian, world champion bantamweight[6]
  • Al “Bummy” Davis (Abraham Davidoff), US, welterweight & lightweight, wore a Star of David on his trunks[45]
  • John “Jackie” Fields (Jacob Finkelstein), US, world champion welterweight & Olympic champion featherweight, Hall of Fame[6]
  • Hagar Finer, Israel, WIBF champion bantamweight[50]
  • Yuri Foreman, Belarusian-born Israeli US middleweight and World Boxing Association champion super welterweight[51]
  • György Gedó, Hungary, Olympic champion light flyweight[35]
  • Abe Goldstein, US, world champion bantamweight[52]
  • Ruby Goldstein (“Ruby the Jewel of the Ghetto”), US, welterweight, wore a Star of David on his trunks[6]
  • Roman Greenberg (“The Lion from Zion”), Israel, International Boxing Organization’s Intercontinental champion heavyweight [51]
  • Stéphane Haccoun, France, featherweight, super featherweight, and junior lightweight[53][54]
  • Alphonse Halimi (“La Petite Terreur”), France, world champion bantamweight[6]
  • Harry Harris (“The Human Hairpin”), US, world champion bantamweight[6]
  • Gary Jacobs, Scottish, British, Commonwealth, and European (EBU) champion welterweight[55]
  • Ben Jeby (Morris Jebaltowsky), US, world champion middleweight[45]
  • Yoel Judah, US, 3x world champion kickboxer and boxer & trainer[56]
  • Zab Judah (“Super”), US, world champion junior welterweight & world champion welterweight[56][57][58]
  • Louis Kaplan (“Kid Kaplan”), Russian-born US, world champion featherweight, Hall of Fame[6][49]
  • Solly Krieger (“Danny Auerbach”), US, world champion middleweight[6]
  • Benny Leonard (Benjamin Leiner; “The Ghetto Wizard”), US, world champion lightweight, Hall of Fame[6]
  • Battling Levinsky (Barney Lebrowitz), US, world champion light heavyweight, Hall of Fame[6]
  • King Levinsky (Harry Krakow), US, heavweight, also known as Kingfish Levinsky [6]
  • Harry Lewis (Harry Besterman), US, world champion welterweight[45]
  • Ted “Kid” Lewis (Gershon Mendeloff), England, world champion welterweight, Hall of Fame[6]
  • Sammy Luftspring, Canada, Canadian champion welterweight, Canada’s Sports Hall of Fame[45]
  • Saoul Mamby, US, world champion junior welterweight[45]
  • Al McCoy (Alexander Rudolph), US, world champion middleweight[6]
  • Daniel Mendoza, England, world champion heavyweight, Hall of Fame[6]
  • Jacob Michaelsen, Denmark, Olympic bronze heavyweight[59]
  • Samuel Mosberg, US, Olympic champion lightweight[6]
  • Bob Olin, US, world champion light heavyweight[60]
  • Victor Perez (“Young”), Tunisian, world champion flyweight[6]
  • Charlie Phil Rosenberg (“Charles Green”), US, world champion bantamweight[6]
  • Dana Rosenblatt (“Dangerous”), US, world champion middleweight[61]
  • Maxie Rosenbloom (“Slapsie”), US, world champion light heavyweight, wore a Star of David on his trunks, Hall of Fame[6]
  • Barney Ross (Dov-Ber Rasofsky), US, world champion lightweight & junior welterweight, Hall of Fame[6]
  • Mike Rossman (Michael Albert DiPiano; “The Jewish Bomber”), US, world champion light heavyweight, wore Star of David on trunks[61]
  • Shamil Sabirov, Russia, Olympic champion light flyweight[62]
  • Dmitry Salita (“Star of David”), US, North American Boxing Association champion light welterweightt[63]
  • Isadore “Corporal Izzy” Schwartz (“The Ghetto Midget”), US, world champion flyweight[6]
  • Al Singer (“The Bronx Beauty”), US, world champion lightweight[45]
  • “Lefty” Lew Tendler, US, bantamweight, lightweight, and welterweight, wore a Star of David on his trunks, Hall of Fame[6]
  • Sid Terris (“Ghost of the Ghetto”), US, lightweight, wore a Star of David on his trunks[64]

Canoeing

Shaun Rubenstein

  • László Fábián, Hungary, sprint canoer, Olympic champion (K-2 10,000 meter), 4x world champion (3x K-2 10,000 meter and 1x K-4 10,000 meter) and one silver (K-4 10,000 meter)[65]
  • Imre Farkas, Hungary, sprint canoer, 2x Olympic bronze (C-2 1,000 and 10,000 meter)[65]
  • Myriam Fox-Jerusalmi, France, slalom canoer, Olympic bronze (K-1 slalom), 5 golds at ICF Canoe Slalom World Championships (2x K-1, 3x K-1 team)[35]
  • Klára Fried-Bánfalvi, Hungary, sprint canoer, Olympic bronze (K-2 500 m), world champion (K-2 500 m)[66]
  • Leonid Geishtor, USSR (Belarus), sprint canoer, Olympic champion (Canadian pairs 1,000-meter)[35]
  • Joe Jacobi, US, slalom canoer, Olympic champion (Canadian slalom pairs)[35]
  • Michael Kolganov, Soviet (Uzbek)-born Israeli, sprint canoer, world champion, Olympic bronze (K-1 500-meter)[35]
  • Anna Pfeffer, Hungary, sprint canoer, Olympic 2x silver (K-2 500 m), bronze (K-1 500 m); world champion (K-2 500 m), silver (K-4 500 m), 2x bronze (K-2 500)[67]
  • Naum Prokupets, Moldovan-born Soviet, sprint canoer, Olympic bronze (C-2 1,000-meter), gold (C-2 10,000-meter) at ICF Canoe Sprint World Championships[35]
  • Leon Rotman, Romanian, sprint canoer, 2x Olympic champion (C-1 10,000 meter, C-1 1,000-meter) and bronze (C-1 1,000-meter), 14 national titles[35]
  • Shaun Rubenstein, South Africa, canoer, World Marathon champion 2006[68]

Cricket

Michael Klinger

  • Ali Bacher, South Africa, batsman & administrator (relative of Adam Bacher)[69]
  • Mike Barnard, England, cricketer[69]
  • Mark Bott, England, cricketer[70]
  • Percy Fender, England, cricketer[69]
  • Dennis Gamsy, South Africa, Test wicket-keeper[71]
  • Darren Gerard, England, cricketer[72]
  • Norman Gordon, South Africa, fast bowler[69]
  • Steven Herzberg, English-born Australian, cricketer[73]
  • Michael Klinger, Australia, batsman (Southern Redbacks)[69]
  • Leonard “Jock” Livingston, Australia, cricketer[69]
  • Bev Lyon, England, cricketer[69]
  • Dar Lyon, England, cricketer (brother of Bev)[69]
  • Jason Molins, Ireland, cricketer[73]
  • Jon Moss, Australia, allrounder (Victorian Bushrangers)[69]
  • John Raphael, England, batsman[69]
  • Marshall Rosen, NSW Australia, cricketer and selector[74]
  • Lawrence Seeff, South Africa, batsmen[75]
  • Maurice Sievers, Australia, lower order batsman and fast-medium bowler[69]
  • Bensiyon Songavkar, India, cricketer, MVP of 2009 Maccabiah Games cricket tournament[76]
  • Fred Susskind, South Africa, Test batsman[69]
  • Fred Trueman, England, fast bowler[69]
  • Julien Wiener, Australia, Test cricketer[69]
  • Mandy Yachad, South Africa, Test cricketer[69]

Croquet

  • Murphy Reshard Bug, Gold medalist at the 2011 Benjamin D. Winsor Croquet Rounds[69]

Equestrian

Margie Goldstein-Engle

  • Robert Dover, US, 4x Olympic bronze, 1x world championship bronze (dressage)[77]
  • Margie Goldstein-Engle, US, world championship silver, Pan American Games gold, silver, and bronze (jumping)[78]
  • Edith Master, US, Olympic bronze (dressage)[79]
  • Brecken Auchterlonie

Fencing

Helene Mayer

  • Henri Anspach, Belgium (épée & foil), Olympic champion[62]
  • Paul Anspach, Belgium (épée & foil), 2x Olympic champion[62]
  • Norman Armitage (Norman Cohn), US (sabre), 17x US champion, Olympic bronze[62]
  • Albert “Albie” Axelrod, US (foil); Olympic bronze, 4x US champion[6]
  • Péter Bakonyi, Hungary (saber), Olympic 3x bronze[35]
  • Cliff Bayer, US (foil); youngest US champion[32]
  • Albert Bogen (Albert Bógathy), Austria (saber), Olympic silver[35]
  • Tamir Bloom, US (épée); 2x US champion[32]
  • Daniel Bukantz, US (foil); 4x US champion[32]
  • Sergei Charikov, Russia (saber), 2x Olympic champion, silver, bronze[62]
  • Yves Dreyfus, France (épée), Olympic bronze, French champion[62]
  • Ilona Elek, Hungary (saber), 2x Olympic champion[62]
  • Boaz Ellis, Israel (foil), 5x Israeli champion[28]
  • Sándor Erdös, Hungary (épée), Olympic champion[35]
  • Siegfried “Fritz” Flesch, Austria (sabre), Olympic bronze[62]
  • Dr. Dezsö Földes, Hungary (saber), 2x Olympic champion[62]
  • Dr. Jenö Fuchs, Hungary (saber), 4x Olympic champion[80]
  • Támas Gábor, Hungary (épée), Olympic champion[6]
  • János Garay, Hungary (saber), Olympic champion, silver, bronze, killed by the Nazis[6]
  • Dr. Oskar Gerde, Hungary (saber), 2x Olympic champion, killed by the Nazis[62]
  • Dr. Sándor Gombos, Hungary (saber), Olympic champion[60]
  • Vadim Gutzeit, Ukraine (saber), Olympic champion[81]
  • Johan Harmenberg, Sweden (épée), Olympic champion[62]
  • Delila Hatuel, Israel (foil), Olympian, ranked # 9 in world[82]
  • Lydia Hatuel-Zuckerman, Israel (foil), 6x Israeli champion[83][84]
  • Dr. Otto Herschmann, Austria (saber), Olympic silver[62]
  • Emily Jacobson, US (saber), NCAA champion[85]
  • Sada Jacobson, US (saber), ranked # 1 in the world, Olympic silver, 2x bronze[85]
  • Allan Jay, British (épée & foil), Olympic 2x silver, world champion[62]
  • Endre Kabos, Hungary (saber), 3x Olympic champion, bronze[62]
  • Roman Kantor, Poland (épée), Nordic champion & Soviet champion, killed by the Nazis[62]
  • Dan Kellner, US (foil), US champion[85]
  • Byron Krieger, US[86]
  • Grigory Kriss, Soviet (épée), Olympic champion, 2x silver[62]
  • Allan Kwartler, US (saber), 3x Pan American Games champion[87]
  • Alexandre Lippmann, France (épée), 2x Olympic champion, 2x silver, bronze[6]
  • Helene Mayer, Germany & US (foil), Olympic champion[62]
  • Maria Mazina, Russia (épée), Olympic champion, bronze[35]
  • Mark Midler, Soviet (foil), 2x Olympic champion[6]
  • Armand Mouyal, France (épée), Olympic bronze, world champion[6]
  • Claude Netter, France (foil), Olympic champion, silver[6]
  • Jacques Ochs, Belgium (épée), Olympic champion[62]
  • Ayelet Ohayon, Israel, (foil), European champion[85]
  • Ellen Osiier, Denmark (foil), Olympic champion[6]
  • Dr. Ivan Osier, Denmark (épée, foil, and sabre), Olympic silver (épée), 25x Danish champion[6]
  • Attila Petschauer, Hungary (sabre), 2x team Olympic champion, silver, killed by the Nazis[62]
  • Ellen Preis, Austria (foil), 3x world champion (1947, 1949, and 1950), Olympic champion, 17x Austrian champion[62]
  • Mark Rakita, Soviet (saber), 2x Olympic champion, 2x silver[6]
  • Yakov Rylsky, Soviet (saber), Olympic champion[62]
  • Gaston Salmon, Belgium (épée), Olympic champion[35]
  • Zoltán Ozoray Schenker, Hungary (saber), Olympic champion[46]
  • Edgar Seligman, British (épée, foil, and sabre), Olympic 2x silver (épée), 2x British champion in each weapon[35]
  • Andre Spitzer, Israel; killed by terrorists[88]
  • Jean Stern, France (épée), Olympic champion[35]
  • Soren Thompson, US (épée), NCAA champion [89]
  • Jonathan Tiomkin, US (foil), 2x US champion[85]
  • David Tyshler, Soviet (saber), Olympic bronze[35]
  • Ildikó Újlaky-Rejtő, Hungary (foil), 2x Olympic champion[90]
  • Eduard Vinokurov, Russia (saber), 2x Olympic champion, silver[6]
  • Iosif Vitebskiy, Soviet (épée), Olympic silver, 10x national champion[6]
  • Lajos Werkner, Hungary (saber), 2x Olympic champion[6]
  • George Worth, US (saber), Olympic bronze, US champion, 3x Pan American champion[62]

Field Hockey

Giselle Kañevsky

  • Carina Benninga, the Netherlands, Olympic champion, bronze[6]
  • Giselle Kañevsky, Argentina, Olympic bronze[35]

Figure skating

Sasha Cohen

Sarah Hughes

Irina Slutskaya

  • Sarah Abitbol, France, figure skater, World Figure Skating Championship bronze[91]
  • Benjamin Agosto, US, ice dancer, Olympic silver, World Championship silver, bronze[92]
  • Ilya Averbukh, Russia, ice dancer, Olympic silver[46]
  • Oksana Baiul, Ukraine, figure skater, Olympic gold, world champion[93]
  • Alexei Beletski, Ukrainian-born Israeli, ice dancer, Olympian[94]
  • Judy Blumberg, US, ice dancer, 3x World Championship bronze[95]
  • Cindy Bortz, US, figure skater, World Junior Champion[28]
  • Fritzi Burger, Austria, figure skater, 2x Olympic silver, 2x World Championship silver[28]
  • Alain Calmat, France, figure skater, Olympic silver, World Championship gold, silver, 2x bronze[6]
  • Galit Chait, Israel, ice dancer, World Championship bronze[28]
  • Sasha Cohen, US, figure skater, US Figure Skating Champion & Olympic silver[96]
  • Amber Corwin, US, figure skater[97]
  • Sara DeCosta, US, ice hockey player, Olympic gold & silver[97]
  • Loren Galler-Rabinowitz, US, ice dancer, competes w/partner David Mitchell; US Championships bronze[98]
  • Aleksandr Gorelik, Soviet, pair skater, Olympic silver, World Championship 2x silver, bronze[35]
  • Melissa Gregory, US, figure skater, ice dancer w/Denis Petukhov, US Championships 3 silvers, 2 bronze[99]
  • Natalia Gudina, Ukrainian-born Israeli, figure skater, Olympian[100]
  • Emily Hughes, US, figure skater, World Junior Figure Skating Championships bronze, US Championships bronze, silver[101]
  • Sarah Hughes, US, figure skater, Olympic gold, World Championship bronze[102]
  • Ronald Joseph, US, figure skater, US Junior Champion, US Championships gold, 2x silver, and bronze, World Championship silver, bronze[28]
  • Vivian Joseph, US, figure skater, US Junior Champion, US Championships gold, 2x silver, and bronze, World Championship silver, bronze[28]
  • Gennadi Karponossov, Russia, ice dancer & coach, Olympic gold, World Championship 2x gold, silver, 2x bronze[6]
  • Felix Kasper, Austria, figure skater, Olympic bronze[35]
  • Tamar Katz, US-born Israeli, figure skater[103]
  • Lily Kronberger, Hungary, figure skater, World Championship 4x gold, 2x bronze, World Figure Skating Hall of Fame[6]
  • Emilia Rotter, Hungary, pair skater, World Championship 4x gold, silver, 2x Olympic bronze[6]
  • Louis Rubenstein, Canada, figure skater, (pre-Olympic) world champion, World Figure Skating Hall of Fame[6]
  • Lionel Rumi, Israel, ice dancer
  • Sergei Sakhnovsky, Israel, ice dancer, World Championship bronze[28]
  • Michael Seibert, US, ice dancer, US Figure Skating Championships 5x gold, World Figure Skating Championships 3x bronze[28]
  • Michael Shmerkin, Soviet-born Israeli, figure skater[104]
  • Jamie Silverstein, US, figure skater, ice dancer w/Ryan O’Meara, US Championships bronze[105]
  • Irina Slutskaya, Russia, figure skater, Olympic silver, bronze, World Championship 2x gold, 3x silver, bronze[60]
  • Maxim Staviski, Russian-born Bulgarian, ice dancer, World Championship gold, silver, bronze[106]
  • László Szollás, Hungary, pair skater, World Championship gold, silver, 2x Olympic bronze[6]
  • Alexandra Zaretski, Belarusian-born Israeli, ice dancer, Olympian[106]
  • Roman Zaretski, Belarusian-born Israeli, ice dancer, Olympian[107]

Football (American)

David Binn

Gabe Carimi

Taylor Mays

Igor Olshansky

Sage Rosenfels

  • Joe “Doc” Alexander, US, G, 2x All-Pro[6]
  • Lyle Alzado, US, DE, 2x All-Pro[46]
  • Harris Barton, US, OL, 2x All-Pro[108]
  • David Binn, US, Long Snapper, All-Pro (San Diego Chargers)[109]
  • Arthur Bluethenthal, US, C[6]
  • Greg Camarillo, US, WR (Minnesota Vikings)[13]
  • Noah Cantor, Canada, DT, Canadian Football League[110]
  • Gabe Carimi, US, OT, All-American and Outland Trophy (Chicago Bears)[111]
  • Brian de la Puente, US, G (New Orleans Saints)[112]
  • Hayden Epstein, US, K[28]
  • Jay Fiedler, US, QB[110]
  • John Frank, US, TE[108]
  • Benny Friedman, US, QB, 4x All-Pro, Hall of Fame[6]
  • Lennie Friedman, US, OL[6]
  • Antonio Garay, US, DT (San Diego Chargers)[113]
  • Adam Goldberg, US, OG (St. Louis Rams)[114]
  • Bill Goldberg, US, DT; professional wrestler (2x world champion)[46]
  • Marshall Goldberg, US, RB, All-Pro[6]
  • Al Goldstein, US, TE NY Titans
  • Charles “Buckets” Goldenberg, US, G & RB, All-Pro[6]
  • Randy Grossman, US, TE[115]
  • Phil Handler, US, G, 3x All-Pro[113]
  • Kyle Kosier, US, G (Dallas Cowboys)[113]
  • Erik Lorig, US, FB/TE (Tampa Bay Buccaneers)[116]
  • Sid Luckman, US, QB, 8x All-Pro, MVP, Hall of Fame[6]
  • Joe Magidsohn, Russia, Halfback[6]
  • Taylor Mays, US, S (Cincinnati Bengals)[108]
  • Sam McCullum, US, WR[117]
  • Josh Miller, US, punter[118]
  • Wayne Millner, Hall of Fame receiver for the Notre Dame Fighting Irish and Washington Redskins[119]
  • Ron “The Intellectual Assassin” Mix, US, OT, 9x All-Pro, Hall of Fame[6]
  • Ed Newman, US, G, All-Pro[6]
  • Harry Newman, US, QB, All-Pro[6]
  • Igor Olshansky, Ukraine, DL (Miami Dolphins)[108]
  • Merv Pregulman, US, T & C[86]
  • Adam Podlesh, US, P (Chicago Bears)[109]
  • Herb Rich, US, S, 2x All-Pro[113]
  • Sage Rosenfels, US, QB (Miami Dolphins)[109]
  • Mike Rosenthal, US, T[110]
  • Jack Sack (born “Jacob Sacklowsky”), US, G & T, All-Pro[113]
  • Geoff Schwartz, US, OT (Carolina Panthers)[120]
  • Mike Seidman, US, TE[121]
  • Allie Sherman, US, running back & coach[32]
  • Scott Slutzker, US, TE[110]
  • Josh Taves, US, DE[110]
  • Andre Tippett, US, LB, Hall of Fame[32]
  • Alan “Shlomo” Veingrad, US, OL[122]
  • Gary Wood, US, QB[32]

Football (Association; Soccer)

Main article: List of Jewish footballers

Yael Averbuch

Rudy Haddad

Daniël de Ridder

Walter Samuel

  • Ryan Adeleye, US/Israel, defender (Hapoel Be’er Sheva)[123]
  • Jeff Agoos, US, defender (national team)[124]
  • Dudu Aouate, Israel, goalkeeper (RCD Mallorca & national team)[125]
  • Jonathan Assous, France/Israel, defensive midfielder (Hapoel Ramat Gan)[126]
  • Gai Assulin, Israel, winger/attacking midfielder (Manchester City & national team)[124]
  • Yael Averbuch, US, midfielder (Sky Blue FC & women’s national team)[127]
  • Pini Balili, Israel, striker (Bnei Yehuda Tel Aviv & national team)[124]
  • David “Dedi” Ben Dayan, Israel, left defender (Hapoel Tel Aviv & national team)[128][129]
  • Tal Ben Haim, Israel, center back/right back (Portsmouth & national team)[130]
  • Yossi Benayoun, Israel, attacking midfielder (Arsenal & national team captain)[124]
  • Eyal Berkovic, Israel, midfielder (national team)[28]
  • Gyula Bíró, Hungary, midfielder/forward (national team)[131][132]
  • Jean Bloch, France, Olympic silver[35]
  • Harald Bohr, Denmark, Olympic silver (brother of Niels Bohr)[35]
  • Jonathan Bornstein, US, left back/midfielder (UANL & national team)[133]
  • Daniel Brailovski, Argentina/Uruguay, midfielder (Argentina, Uruguay, & Israel national teams)[134]
  • Adam Braz, Canada, defender (Montreal Impact & national team)[135]
  • Charles Buchwald, Denmark, defender, 2x Olympic silver[136]
  • Leonid Buryak, USSR/Ukraine, midfielder, Olympic bronze[35]
  • Tomer Chencinski, Israel, goaltender (Harrisburg Islanders [137]
  • Tamir Cohen, Israel, midfielder (national team)[138]
  • Benny Feilhaber, Brazil/US, center/attacking midfielder (New England Revolution & US national team)[139]
  • Gottfried Fuchs, Germany/Canada (German national team)[140]
  • Dean Furman, South Africa, midfielder (Oldham Athletic)[141]
  • Sándor Geller, Hungary, goalkeeper, Olympic champion[35]
  • Ludwik Gintel, Poland (national team)[142]
  • Béla Guttmann, Hungary, midfielder, national team player & international coach[6]
  • Rudy Haddad, France, midfielder (LB Châteauroux & U21 national team)[143]
  • Eddy Hamel, US, right winger (AFC Ajax; killed by the Nazis in Auschwitz)[144]
  • Joe Jacobson, Wales, left back (Shrewsbury Town & U21 national team)[145]
  • Tvrtko Kale, Croatia/Israel, goalkeeper (Hapoel Haifa)[146]
  • Yaniv Katan, Israel, forward/winger (Maccabi Haifa & national team)[147]
  • Josh Kennet, England, midfielder/right back (Maccabi Herzliya)[145]
  • Józef Klotz, Poland (national team; killed by the Nazis)[148]
  • Mark Lazarus, England, right winger[28]
  • Lucas Matías Licht, Argentina, left defender/left winger (Racing Club de Avellaneda)[149]
  • Marcelo Lipatin, Uruguay, forward (C.D. Trofense)[150]
  • Józef Lustgarten, Poland (17 years in the Gulag)[142]
  • Nick Blackman, England, Blackburn Rovers
  • Gyula Mándi, Hungary, half back (player & coach of Hungarian and Israeli national teams)[6]
  • Shep Messing, US, goalkeeper (national team), manager, and sportscaster[32]
  • Andriy Oberemko, Ukraine, midfielder (Illichivets & U21 national team)[151]
  • Eli Ohana, Israel, won UEFA Cup Winners’ Cup and Bravo Award (most outstanding young player in Europe); national team; manager[28]
  • Árpád Orbán, Hungary, Olympic champion[35]
  • Boris Razinsky, USSR/Russia, goalkeeper/striker, Olympic champion, manager[35]
  • Charlie Reiter, US, forward (Richmond Kickers)[152]
  • Haim Revivo, Israel, attacking/side midfielder (national team)[28]
  • Daniël de Ridder, Netherlands, forward winger/attacking midfielder (Wigan Athletic & U21 national team)[153]
  • Ronnie Rosenthal, Israel, left winger/striker (national team)[154]
  • Sebastian Rozental, Chile, forward (national team)[28]
  • Ben Sahar, Israel, striker/winger (Hapoel Tel Aviv & national team)[155]
  • Walter Samuel, Argentina, defender (FC Internazionale and national team)[156]
  • Matthias Sindelar, Czech/Austria, centre-forward [28]
  • Juan Pablo Sorín, Argentina, defender (national team)[28]
  • Jonathan Spector, US, defender (US national team)[157]
  • Leon Sperling, Poland, left wing (national team; killed by the Nazis in the Lemberg Ghetto)[142]
  • Mordechai Spiegler, Soviet Union/Israel, striker (Israel national team), manager[28]
  • Idan Tal, Israel, midfielder (Beitar Jerusalem FC & national team)[46]
  • Nicolás Tauber, Argentina/Israel, goalkeeper (Chacarita Juniors)[158]
  • Nate Weiss, US, midfielder/defender (FK Jelgava)[159]
  • Sara Whalen, US, defender/forward, Olympic silver[35]
  • Ezra Sued, Argentina, striker (national team)

Football (Australian Rules)

  • Todd Goldstein, AFL footballer for North Melbourne Football Club.[160][161][162]
  • Ezra Poyas, former AFL and current VFL footballer for Sandringham Football Club[28]
  • Ian Synman, AFL footballer for St Kilda Football Club, only Jew to play in a Premiership[163]

Golf

Morgan Pressel

Alexander Shatilov

  • Amy Alcott, US, LPGA Tour, World Golf Hall of Fame[6]
  • Herman Barron, US, PGA Tour[6]
  • Bruce Fleisher, US, PGA Tour[164]
  • Jonathan Kaye, US, PGA Tour[28]
  • David Merkow, US, Northwestern University, 2006 Big Ten Golfer of the Year[165]
  • Rob Oppenheim, US, Nationwide Tour[166]
  • Corey Pavin, US, PGA & Champions Tour (converted to Christianity)[46]
  • Morgan Pressel, US, LPGA Tour[167]
  • Monte Scheinblum, US, 1992 US & World Long Drive Champion[28]

Gymnastics

  • Estella Agsteribbe, Dutch, Olympic champion (team combined exercises), killed by the Nazis in Auschwitz[35]
  • Yanina Batyrchina, Russia, Olympic silver (rhythmic gymnastics)[35]
  • Alyssa Beckerman, US, US national champion (balance beam), 2 silver & bronze (uneven bars)[28]
  • Valery Belenky, Azerbaijani, Olympic champion (team combined exercises), bronze (individual combined exercises)[35]
  • Elka de Levie, Dutch, Olympic champion (team combined exercises)[35]
  • Philip Erenberg, US, Olympic silver (Indian clubs)[35]
  • Alfred Flatow, Germany, 3x Olympic champion (parallel bars, team parallel bars, team horizontal bar), silver (horizontal bar)[6]
  • Gustav Felix Flatow, German, 2x Olympic champion (team parallel bars, team horizontal bar)[6]
  • Samu Fóti, Hungary, Olympic silver (team combined exercises)[35]
  • Mitch Gaylord, US, Olympic champion (team), silver (vaulting), 2x bronze (rings, parallel bars)[6]
  • Imre Gellért, Hungary, Olympic silver (team combined exercises)[35]
  • Maria Gorokhovskaya, USSR, Olympic 2x champion (all-around individual exercises, team combined exercises), 5x silver (vault, asymmetrical bars, balance beam, floor exercises, team exercises with portable apparatus)[6]
  • Abie Grossfeld, US, Olympic champion, 8x Pan American champion, 7x Maccabiah champion, coach[6]
  • George Gulack, US, Olympic champion (flying rings)[6]
  • Ágnes Keleti, Hungary, 5x Olympic champion (2x floor exercises, asymmetrical bars, floor exercises, balance beam, team exercise with portable apparatus), 3x silver (2x team combined exercises, individual combined exercises), 2x bronze (asymmetrical bars, team exercises with portable apparatus), International Gymnastics Hall of Fame[6][60]
  • Alice Kertész, Hungary, Olympic champion (team, portable apparatus), silver (team); world silver (team)[168]
  • Natalia Laschenova, USSR, Olympic champion (team)[35]
  • Tatiana Lysenko, Soviet/Ukrainian, 2x Olympic champion (balance beam, team combined exercises), bronze (horse vault)[60]
  • Phoebe Mills, US, Olympic bronze (balance beam)[169]
  • Helena Nordheim, Dutch, Olympic champion (team combined exercises), killed by the Nazis in Sobibór[35]
  • Mikhail Perelman, USSR, Olympic champion (team combined exercises)[35]
  • Anna Polak, Dutch, Olympic champion (team combined exercises), killed by the Nazis in Sobibór[35]
  • Vladimir Portnoi, USSR, Olympic silver (team combined exercises) and bronze (long horse vault)[35]
  • Alexandra Raisman, US, world gold (team) and bronze (floor exercises)[170]
  • Yulia Raskina, Belarus, Olympic silver (rhythmic gymnastics)[35]
  • Neta Rivkin, Israel, world bronze (rhythmic gymnastics; hoops)[171]
  • Alexander Shatilov, Uzbekistan/Israel, world bronze (artistic gymnast; floor exercises)[172]
  • Yelena Shushunova, USSR, Olympic 2x champion (all-around, team), silver (balance beam), bronze (uneven bars)[60]
  • Judijke Simons, Dutch, Olympic champion (team combined exercises), killed by the Nazis in Sobibór[35]
  • Kerri Strug, US, Olympic champion (team combined exercises), bronze (team combined exercises)[6]

Ice hockey

Mike Brown

Michael Cammalleri

Eric Nystrom

Mathieu Schneider

  • Evgeny (or Yevgeny) Babich, Soviet, Olympic champion, world & European champion, 2x runner-up[62]
  • Rudi Ball, German, right wing, Olympic bronze, world runner-up, bronze[173]
  • Max Birbraer, Russian from Kazakhstan; lived & played in Israel; 1st Israeli drafted by NHL team (New Jersey Devils)[174]
  • Ross Brooks, Canada, goaltender (NHL)[46]
  • Mike Brown, US, right wing (Toronto Maple Leafs)[26]
  • Hy Buller, Canadian-born US, All-Star defenceman (NHL)[174]
  • Michael Cammalleri, Canada, left wing (Calgary Flames)[28][39]
  • Colby Cohen, US, defenseman[175]
  • Vitaly Davydov, Soviet, defenseman, 3x Olympic champion, world & European champion 1963–71, runner-up[140]
  • Steve Dubinsky, Canada, center (NHL)[174]
  • Oren Eizenman, (Israel national team; Connecticut Whale)[28]
  • Daniel Erlich, Canada, forward (Guelph Storm, OHL)[176]
  • Nicklas Grossman, Sweden, defenseman (Dallas Stars)[174]
  • Jeff Halpern, US, center (Washington Capitals)[174]
  • Mike Hartman, US, left wing (NHL)[86]
  • Adam Henrich, Canada, left wing/center (HC Asiago of the Italian Serie A)[177]
  • Michael Henrich, Canada, right wing, 1st Jewish player drafted in NHL 1st round (by Edmonton Oilers)[178]
  • Evan Kaufmann, US, forward (DEG Metro Stars)[179]
  • Alfred Kuchevsky, Soviet, Olympic champion, bronze[6]
  • Max Labovitch, Canada, right wing (NHL)[180]
  • Alex Levinsky, Canada, defenceman (NHL)[174]
  • David Nemirovsky, Canada, right wing (CSKA Moscow)[174]
  • Yuri Lyapkin, Soviet, defenceman, Olympic champion[181]
  • Yuri Moiseev, Soviet, Olympic champion, world champion[182]
  • Vladimir Myshkin, Soviet, goaltender, Olympic champion, silver[181]
  • Bobby Nystrom, Swedish-born Canadian, right wing (NHL) (converted to Judaism)[32]
  • Eric Nystrom, US, left wing (Dallas Stars) & son of former NHL player Bob Nystrom[183]
  • Cory Pecker, Canada, right wing (Nationalliga B’s Switzerland team Lausanne HC), drafted 6th round by Calgary Flames in 1999[184]
  • Dylan Reese, US, defenseman (New York Islanders)[13]
  • François Rozenthal, France (national team)[28]
  • Maurice Rozenthal, France, right wing (national team)[28]
  • Mathieu Schneider, US, defenseman (NHL)[174]
  • Trevor Smith, Canada, centre (Columbus Blue Jackets)[185]
  • Brett Sterling, left winger (St. Louis Blues)[175]
  • Ronnie Stern, Canada, right wing (NHL)[46]
  • Mike Veisor, Canada, goaltender (NHL)[46]
  • Bernie Wolfe, Canada, goaltender (NHL)[46]
  • Ethan Werek, Canada, forward (Portland Pirates, AHL); NY Rangers draft pick traded to Phoenix Coyotes[186]
  • Larry Zeidel, Canada, defenceman (NHL)[174]
  • Yevgeni Zimin, Soviet, Olympic champion 1968–72, world & European champion 1968–69, 1971[62]
  • Viktor Zinger, Soviet, Olympic champion; world champion 1965–69[35]

Judo

  • Yael Arad, Israel, Olympic silver (light-middleweight)[187]
  • Mark Berger, Canada, Olympic silver & bronze (heavyweight)[35]
  • Robert Berland, US, Olympic silver (middleweight)[35]
  • Ārons Bogoļubovs, USSR, Olympic bronze (lightweight)[35]
  • James Bregman, US, Olympic bronze (middleweight)[35]
  • Daniela Krukower, Israel/Argentina, world champion (under 63 kg)[188]
  • Charlee Minkin, US, Pan American women’s champion (half lightweight division; under 52 kg) [189]
  • Oren Smadja, Israel, Olympic bronze (lightweight)[35]
  • Ehud Vaks, Israel, (half-lightweight)[190]
  • Arik Ze’evi, Israel, Olympic bronze (100 kg)[187]

Mixed martial arts

  • Rory Singer, fighter from The Ultimate Fighter 3[191]
  • Ido Pariente
  • Joe Feldman [192] [193]

Motorsport

François Cevert

  • Kenny Bernstein {“The King of Speed”}, US, drag racing driver and former NASCAR owner[46]
  • François Cevert (born “François Goldenberg”), France, Formula One driver[28]
  • Steve Krisiloff, US, USAC and CART Championship Car driver[194]
  • Paul Newman, US, motorsport team owner & driver; actor[195]
  • Chanoch Nissany, Israel, Formula One test-driver[28]
  • Peter Revson, US, Formula One driver[19]
  • Mauri Rose, US, Indy driver, Indy 500 winner[60]
  • Ian Scheckter, South Africa, Formula One driver (brother of Jody Scheckter and uncle of Tomas Scheckter)[28]
  • Jody Scheckter, South Africa, Formula One driver, 1979 Formula One World Drivers champion (brother of Ian Scheckter and father of Tomas Scheckter)[6]
  • Tomas Scheckter, South Africa, Indy Racing League driver[28]
  • Sheila van Damm, British rally driver[19]
  • Lionel Van Praag, Australian motorcycle Speedway World Champion[196]

Rowing

  • Josh West, men’s eight, Olympic silver, 2x World Rowing Championships silver and one bronze[197]

Rugby league

Albert Rosenfeld

  • Lewis Harris, England, English rugby league[198]
  • Wilf Rosenberg, SAn rugby union, and later rugby league[199][200]
  • Albert Rosenfeld, Australia, five-eighth, Australian rugby league[198]
  • Sam Philips, United Kingdom, Winger, Chester Mavericks Rugby League[198]
  • Ian Rubin, Ukraine/Australia, Russia national team[201]
  • Mark Shulman, Australian rugby league[202][203]

Rugby union

See also: Rugby union at the Maccabiah Games
  • Nathan Amos, Israel.[204]
  • Louis Babrow, South Africa, South Africa national team[205][206][207]
  • Leo Camron, South Africa/Israel; helped introduced rugby to Israel.[208]
  • Okey Geffin, South Africa, forward, South Africa national team[198][206]
  • Samuel Goodman, US, player & manager of gold-winning US Olympic team[198]
  • Joe Kaminer, South Africa, South Africa national team[206]
  • Josh Kronfeld, New Zealand, flanker, New Zealand national team[28]
  • Aaron Liffchak, England, prop, English national team[209]
  • Shawn Lipman, South Africa/US, US national team[32][205]
  • Alan Menter, England/South Africa, South Africa national team[206]
  • Cecil Moss, South Africa, South Africa national team[206]
  • Sydney Nomis, South Africa national team[206]
  • John Raphael, Belgium/England, England national team[198]
  • Wilf Rosenberg, South Africa; rugby union, and later rugby league[199][200]
  • Myer Rosenblum, South Africa/Australia, flanker, Australia [205][210]
  • Rupert Rosenblum, Australia, Australia national team.[211]
  • Fred Smollan, South Africa, South Africa national team[206]
  • Dr. Bethel Solomons, Ireland, forward, Ireland national team
  • Joel Stransky, South Africa, fly-half, South Africa national team[205][206]
  • Zachary Test, US, wing/fullback, US national sevens team[citation needed]
  • Morris Zimerman, South Africa[206]

Sailing

Gal Fridman

Shahar Zubari

  • Daniel Adler, Brazil, Olympic silver (yachting; sailing class)[35]
  • Tony Bullimore, British, yachtsman[212]
  • Zefania Carmel, Israel, yachtsman, world champion (420 class)[213]
  • Don Cohan, US, Olympic bronze (yachting; dragon class)[35]
  • Gal Fridman, Israel, windsurfer, Olympic champion (Israel’s first gold medalist), bronze (Mistral class)[214]
  • Robert Halperin, US, yachting (star-class)[35]
  • Peter Jaffe, Great Britain, Olympic silver (yachting; star-class)[35]
  • Lydia Lazarov, Israel, yachtsman, world champion (420 class)[213]
  • Valentyn Mankin, Soviet/Ukraine, only sailor in Olympic history to win gold medals in three different classes (yachting: finn class, tempest class, and star class), silver (yachting, tempest class)[35]
  • Mark Mendelblatt, US, Olympic sailor, 2x world silver (laser and sunfish), bronze (laser)[215][216]
  • Robert Mosbacher, US, world championship gold & silver (dragon class), gold (soling class), and bronze (5.5 metre class)[217]
  • Shahar Zubari, Israel, windsurfer, Olympic bronze (RS:X discipline); 2009 & 2010 European Windsurf champion[218]

Shooting

  • Morris Fisher, US, 5x Olympic champion (2x team free rifle; 300 m free rifle, 3 positions; 600 m free rifle; team 300 m military rifle, prone)[219]
  • Guy Starik, Israel, world record in 50 m rifle prone[220]
  • Lev Vainshtein, USSR (Russia), 3x team world champion (25 m & 50 m pistol) and Olympic bronze medalist (300 m rifle)[221]

Speed Skating

  • Andy Gabel, US, Olympic silver (5,000 meter short track relay)[222]
  • Rafayel Grach, USSR, Olympic silver (500 m), bronze (500 m)[35]
  • Irving Jaffee, US, 2x Olympic champion (5,000-meter, 10,000-meter), world records (mile, 25 miles)[6]
  • Dan Weinstein, US, short-track, 3x world champion (2x team 1,000 meters, team short-track 5,000 meters)[97][222]

Swimming

Jason Lezak

Dara Torres

  • Margarete “Grete” Adler, Austria, Olympic bronze (4×100-meter (m) freestyle relay)[223]
  • Vadim Alexeev, Kazakhstan-born Israeli, breaststroke[224]
  • Semyon Belits-Geiman, USSR, Olympic silver (400 m freestyle relay) and bronze (800 m freestyle relay); world record in men’s 800-m freestyle[35]
  • Adi Bichman, Israel (400 m and 800-m freestyle, 400-m medley)[225]
  • Damián Blaum, Argentina, open water
  • Gérard Blitz, Belgium, Olympic bronze (100 m backstroke), International Swimming Hall of Fame[35]
  • Yoav Bruck, Israel (50 m freestyle and 100-m freestyle)[19]
  • Tiffany Cohen, US, 2x Olympic champion (400 m and 800-m freestyle); 2x Pan American champion (400 m and 800-m freestyle), International Swimming Hall of Fame[226]
  • Anthony Ervin, US, Olympic champion (50 m freestyle), silver (400 m freestyle relay); 2x world champion (50 m freestyle, 100-m freestyle)[32]
  • Scott Goldblatt, US, Olympic champion (4×200-m freestyle relay), silver (800 m freestyle relay); world championships silver (4×200-m freestyle), bronze (4×200-m freestyle)[226]
  • Eran Groumi, Israel (100 and 200 m backstroke, 100-m butterfly)[19]
  • Andrea Gyarmati, Hungary, Olympic silver (100 m backstroke) and bronze (100 m butterfly); world championships bronze (200 m backstroke), International Swimming Hall of Fame[35]
  • Alfréd Hajós (born “Arnold Guttmann”), Hungary, 3x Olympic champion (100 m freestyle, 800-m freestyle relay, 1,500-m freestyle), International Swimming Hall of Fame[60]
  • Michael “Miki” Halika, Israel, 200-m butterfly, 200- and 400-m individual medley[19]
  • Judith Haspel (born “Judith Deutsch”), Austrian-born Israeli, held every Austrian women’s middle and long distance freestyle record in 1935, refused to represent Austria in 1936 Summer Olympics along with Ruth Langer and Lucie Goldner, protesting Hitler, stating, “I refuse to enter a contest in a land which so shamefully persecutes my people.”[227]
  • Otto Herschmann, Austria, Olympic 2-silver (in fencing/team sabre and 100-m freestyle); arrested by Nazis, and died in Izbica concentration camp[6]
  • Lenny Krayzelburg, Ukrainian-born US, 4x Olympic champion (100 m backstroke, 200-m backstroke, twice 4×100-m medley relay); 3x world champion (100 m and 200-m backstroke, 4×100-m medley) and 2x silver (4×100-m medley, 50-m backstroke); 3 world records (50-, 100-, and 200-m backstroke)[226]
  • Herbert Klein, Germany, Olympic bronze (200 m breaststroke); 3 world records[35]
  • Dan Kutler, US-born Israeli (100 m butterfly, 4×100-m medley relay)[228]
  • Keren Leibovitch, Israeli Paralympic swimmer, 3x world champion, 3 world records (100 m and 200-m backstroke; 100-m freestyle), and 8x Paralympic medal winner[229]
  • Jason Lezak, US, 4x Olympic champion (twice 4×100 medley relay, 4×400 medley relay, 4×100 freestyle relay), silver (400 m freestyle relay), 2x bronze (100 m freestyle, 4×100 freestyle relay); 8x world champion (4x 4×100-m medley, 3x 4×100-m freestyle, 100-m freestyle), silver (4×100-m medley), bronze (4×100-m freestyle)[226]
  • Klara Milch, Austria, Olympic bronze (4×100-m freestyle relay)[35]
  • József Munk, Hungary, Olympic silver (4×200-m freestyle relay)[35]
  • Alfred “Artem” Nakache, France; world record (200 m breaststroke), one-third of French 2x world record (3×100 relay team); imprisoned by Nazis in Auschwitz, where his wife and daughter were killed[6]
  • Paul Neumann, Austria, Olympic champion (500 m freestyle)[6]
  • Sarah Poewe, South African-born German, Olympic bronze (4×100 medley relay)[35]
  • Marilyn Ramenofsky, US, Olympic silver (400 m freestyle); 3x world record for 400-m freestyle[6]
  • Keena Rothhammer, US, Olympic champion (800 m freestyle) and bronze (200 m freestyle); world champion (200 m freestyle) and silver (400 m freestyle), International Swimming Hall of Fame[62]
  • Albert Schwartz, US, Olympic bronze (100 m freestyle)[35]
  • Otto Scheff (born “Otto Sochaczewsky”), Austria, Olympic champion (400 m freestyle) and 2x bronze (400 m freestyle, 1,500-m freestyle)[35]
  • Mark Spitz, US, Olympic champion (9 golds (400 m freestyle relay twice, 800-m freestyle relay twice, 100-m freestyle, 200-m freestyle, 100-m butterfly, 200-m butterfly, 400-m medley relay), 1 silver (100 m butterfly), 1 bronze (100 m freestyle)), has the second-most gold medals won in a single Olympic Games (7); 5x Pam Am champion; 10x Maccabiah champion; world records (100- and 200-m freestyle, 100- and 200-m butterfly), International Swimming Hall of Fame[230]
  • Josephine Sticker, Austria, Olympic bronze (4×100-m freestyle relay)[35]
  • Tal Stricker, Israel (100- and 200-m breaststroke, 4×100-m medley relay)[231]
  • László Szabados, Hungary, Olympic bronze (4×200-m freestyle relay)[35]
  • András Székely, Hungary, Olympic silver (200 m breaststroke) and bronze (4×200-m freestyle relay); died in a Nazi concentration camp[35]
  • Éva Székely, Hungary, Olympic champion & silver (200 m breaststroke); International Swimming Hall of Fame; mother of Andrea Gyarmati[6]
  • Lejzor Ilja Szrajbman, Poland, Olympic 4×200-m freestyle relay; killed by the Nazis in Majdanek concentration camp[62][232]
  • Judit Temes, Hungary, Olympic champion (4×100-m freestyle), bronze (100 m freestyle)[233]
  • Dara Torres, US, Olympic 4x champion (400 m freestyle relay, 4×100-m freestyle relay twice, 4×100-m medley relay), 4x silver (50 m freestyle, 2x 4×100-m freestyle, 4×100-m medley relay), 4x bronze (50 m freestyle, 100-m freestyle, 100-m butterfly, 4×100-m freestyle relay, 4×100-m medley relay); world championship silver (4×100-m freestyle); Pan American champion (4×100-m freestyle)[226]
  • Eithan Urbach, Israel, backstroke, European championship silver & bronze (100 m backstroke)[234]
  • Otto Wahle, Austria/US, 2x Olympic silver (1,000 m freestyle, 200-m obstacle race) and bronze (400 m freestyle); International Swimming Hall of Fame[35]
  • Garrett Weber-Gale, US, 2x Olympic champion (4×100 freestyle relay, 4×100 medley relay); world champion (3x 4×100-m freestyle, 4×100-m medley), silver (4×200-m freestyle)[226]
  • Wendy Weinberg, US, Olympic bronze (800 m freestyle); Pan American champion (800 m freestyle)[35]
  • Ben Wildman-Tobriner, US, Olympic champion (4×100-m freestyle relay); world champion (2x 4×100-m freestyle, 50-m freestyle)[35][226]
  • Imre Zachár, Hungary, Olympic silver (4×200-m freestyle relay)[35]

Table tennis

  • Ruth Aarons, US, 2x world champion[235]
  • Viktor Barna (born “Győző Braun”), Hungary/Britain, 22x world champion, International Table Tennis Foundation Hall of Fame (“ITTFHoF”)[6]
  • Laszlo Bellak, Hungary/US, 7x world champion, ITTFHoF[6]
  • Richard Bergmann, Austria/Britain, 7x world champion, ITTFHoF[6]
  • Gertrude “Traute” Kleinová, Czechoslovakia, 3x world champion, incarcerated by the Nazis in Theresienstadt and Auschwitz[6]
  • Marina Kravchenko, Ukrainian-born Israeli, Soviet and Israel national teams[236]
  • Dick Miles, US, 10x US champion[235]
  • Ivor Montagu, Britain, national team[6]
  • Leah Neuberger (Thall), “Miss Ping”, US, 29x US champion[6]
  • Marty Reisman, US, 3x national champion [235]
  • Angelica Rozeanu (Adelstin), Romania/Israel, 17x world champion, ITTFHoF[6]
  • Anna Sipos, Hungary, 11x world champion, ITTFHoF[6]
  • Miklos Szabados, Hungary/Australia, 15x world champion[6]
  • Pablo Tabachnik, Argentina, national team
  • David Zalcberg, Australia, national team[236]

Tennis

Andy Ram and
Jonathan Erlich

Jesse Levine

Nicolás Massú

Shahar Pe’er

Dudi Sela

  • Noam Behr, Israel[237]
  • Ilana Berger, Israel[238]
  • Jay Berger, US, USTA boys 18s singles champion, highest world ranking # 7[46]
  • Gilad Bloom, Israel[239]
  • Angela Buxton, England, won 1956 French Women’s Doubles (w/Althea Gibson) and 1956 Wimbledon Women’s Doubles (w/Gibson), highest world ranking # 9[46][240]
  • Audra Cohen, US, 2007 NCAA Women’s Singles champion[28]
  • Julia Cohen, US, USTA girls 12s & 18s singles champion[241]
  • Stéphanie Cohen-Aloro, France[28]
  • Brian Dabul, Argentina, former #1 junior in the world
  • Pierre Darmon, France, highest world ranking # 8[6]
  • Jonathan Erlich, Israel, won 2008 Australian Open Men’s Doubles (w/Andy Ram), highest world doubles ranking # 5[240][242]
  • Gastón Etlis, Argentina[237]
  • Sharon Fichman, Canada[243]
  • Herbert Flam, US, 2x USTA boys 18s singles champion, highest world ranking # 5[6]
  • Zack Fleishman, US[244]
  • Allen Fox, US[245]
  • Mike Franks, US[246]
  • Brad Gilbert, US, highest world ranking # 4, Olympic bronze (singles)[46]
  • Justin Gimelstob, US, USTA boys 16s & 18s singles champion, won 1998 Australian Open Mixed Doubles (w/Venus Williams) and 1998 French Open Mixed Doubles (w/Venus Williams)[240]
  • Shlomo Glickstein, Israel[46]
  • Julia Glushko, Israel[247]
  • Grant Golden, US[248]
  • Paul Goldstein, US, USTA boys 16s & 2x 18s singles champion[249]
  • Brian Gottfried, US, USTA boys 12s & 2x 18s singles champion, won 1975 & 1977 French Open Men’s Doubles (w/Raúl Ramírez), and 1976 Wimbledon Men’s Doubles (w/Ramirez), highest world ranking # 3[19]
  • Jim Grabb, US, won 1989 French Open Men’s Doubles (w/Richey Reneberg) and 1992 US Open Men’s Doubles (w/Patrick McEnroe), highest world doubles ranking # 1[240]
  • Seymour Greenberg, US[250]
  • Amir Hadad, Israel[237]
  • Julie Heldman, US, US girls 15s & 18s singles champion, highest world ranking # 5[251]
  • Helen Jacobs, won 1932–35 US Women’s Singles, 1932–35 US Women’s Doubles (w/Sarah Palfrey Cooke), 1934 US Mixed (w/George Lott), and 1936 Wimbledon Women’s Singles, highest world singles ranking # 1[240]
  • Martín Jaite, Argentina, highest world ranking # 10[46]
  • Anita Kanter, US, US girls 18s singles champion[252]
  • Ilana Kloss, South Africa, won 1976 US Open Women’s Doubles (w/Linky Boshoff), highest world doubles ranking # 1[251]
  • Zsuzsa Körmöczy, Hungary, won 1958 French Singles[240]
  • Aaron Krickstein, US, USTA boys 16s & 18s singles champion, highest world ranking # 6[46]
  • Jesse Levine, US[253]
  • Harel Levy, Israel[28]
  • Evgenia Linetskaya, Israel
  • Scott Lipsky, US, USTA # 1 junior in singles (1995) and doubles (1995–97); won 2011 French Open Mixed Doubles (w/Casey Dellacqua)[254]
  • Amos Mansdorf, Israel[46]
  • Nicolás Massú, Chile, highest world ranking # 9, 2x Olympic champion (singles & doubles)[237]
  • Sam Match, US[255]
  • Tzipora Obziler, Israel[28]
  • Wayne Odesnik, US[256]
  • Tom Okker, Dutch, won 1973 French Open Men’s Doubles (w/John Newcombe), 1976 US Open Men’s Doubles (w/Marty Riessen), highest world ranking # 3 in singles, and # 1 in doubles[60][240]
  • Noam Okun, Israel[253]
  • Shahar Pe’er, Israel, highest world ranking # 11[242]
  • Shahar Perkiss, Israel[28]
  • Felix Pipes, Austria, Olympic silver (doubles)[35]
  • Daniel Prenn, Germany & Britain, highest world ranking # 6[6]
  • Henry Prusoff, US[257]
  • Andy Ram, Israel, won 2006 Wimbledon Mixed Doubles (w/Vera Zvonareva), 2007 French Open Mixed Doubles (w/Nathalie Dechy), 2008 Australian Open Men’s Doubles (w/Jonathan Erlich), highest world doubles ranking # 5[242]
  • Eyal Ran, Israel[258]
  • Renée Richards, US[259]
  • Sergio Roitman, Argentina, highest world ranking #62
  • Dick Savitt, US, won 1951 Wimbledon Men’s Singles, highest world ranking # 2[251]
  • Vic Seixas, US, won 1952 US Men’s Doubles (w/Mervyn Rose), 1953 Wimbledon Men’s Singles, 1953 & 1955 Wimbledon Mixed Doubles (w/Doris Hart), 1953 French Mixed Doubles (w/Hart), 1953–55 US Mixed Doubles (w/Hart), 1954 Wimbledon Mixed Doubles (w/Hart), 1954 US Men’s, 1954 US Men’s Doubles (w/Tony Trabert), 1954–55 French Men’s Doubles (w/Trabert), 1955 Australian Men’s Doubles (w/Trabert), and 1956 Wimbledon Mixed Doubles (w/Shirley Fry)[240]
  • Dudi Sela, Israel[253]
  • Julius Seligson, US, 2x boys 18s singles champion[260]
  • Anna Smashnova, Israel, highest world ranking # 15[237]
  • Harold Solomon, US, US boys 18s singles champion, highest world ranking # 5[19]
  • Andrew Sznajder, Canada[28]
  • Brian Teacher, US, US boys 18s singles champion, won 1980 Australian Open Singles, highest world ranking # 7[240]
  • Eliot Teltscher, US, won 1983 French Open Mixed Doubles (w/Barbara Jordan), highest world ranking # 6[46][240]

Track and field

Danielle Frenkel

Deena (Drossin) Kastor

  • Harold Abrahams, English and convert to Catholicism, sprinter, Olympic champion (100 metre sprint) & silver (4x100m relay)[261]
  • Sir Sidney Abrahams, Britain, Olympic long jumper[262]
  • Jo Ankier, Britain, record holder (1,500m & 3,000m steeplechase)[263]
  • Gerry Ashworth, US, Olympic champion (4×100-m relay)[6]
  • Aleksandr Averbukh, Israel, 2002 & 2006 European champion (pole vault)[264]
  • Mykola Avilov, USSR, decathlon, world record; Olympic champion & bronze[265][266]
  • Ödön Bodor, Hungary, Olympic bronze (medley relay)[267]
  • Louis “Pinky” Clarke, US, world record (100 m); Olympic champion (4x100m)[268]
  • Lillian Copeland, US, world records (javelin, discus throw, and shot put); Olympic champion & silver {discus}[6][269]
  • Ibolya Csák, Hungary, Olympic champion & European champion high jumper[270]
  • Daniel Frank, US, long jump, Olympic silver[271]
  • Danielle Frenkel, Israel, high jumper, 2x national champion[186]
  • Hugo Friend, US, long jump, Olympic bronze[272]
  • Jim Fuchs, US, shot put & discus, 2x Olympic bronze (shot put); 4x shot put world record holder, 2x Pan American champions (shot put & discus)[273]
  • Marty Glickman, US, sprinter & broadcaster; US Olympic team, All American (football)[264]
  • Milton Green, US, world records (45-yard & 60-m high hurdles)[6]
  • Gary Gubner, US, world shotput records, weightlifter[6]
  • Lilli Henoch, Germany, world records (discus, shot put, and 4×100-m relay); shot by the Nazis in Latvia[6]
  • Maria Leontyavna Itkina, USSR, sprinter, world records (400 m & 220 yards (200 m), and 800-m relay)[6]
  • Charles Jacobs, US, pole vaulter, Olympic bronze, world indoor record[274]
  • Deena (Drossin) Kastor, US, long-distance & marathon runner, US records (marathon & half-marathon); Olympic bronze (marathon)[264]
  • Elias Katz, Finland, Olympic champion (3,000 m team steeplechase) & silver (3,000 m steeplechase)[6]
  • Abel Kiviat, US, world records (2,400-yard relay & 1,500-m); Olympic champion (3,000 m team) & silver (1,500-m)[6]
  • Mór Kóczán, Hungary, javelin, Olympic bronze[275]
  • Svetlana Krachevskaya, USSR, shot put, Olympic silver[276]
  • Vera Krepkina, USSR, Olympic champion (long jump), world records (100 m dash & 4×100-m)[277]
  • Margaret Bergmann Lambert, US, champion (high jump & shotput), British high jump champion[278]
  • Henry Laskau, German-born US racewalker, won 42 national titles; Pan American champion; 4x Maccabiah champion[6]
  • Faina Melnik, Ukrainian-born USSR, 11 world records; Olympic discus throw champion[6]
  • Alvah Meyer, US, runner, 2 world records (60 y & 300 y); Olympic silver (100 m)[279]
  • Lon Myers, US, sprinter, world records (quarter-mile, 100-yard, 440-yard (400 m), and 880-yard)[6]
  • Micheline Ostermeyer, France, 2x Olympic champion (shot put & discus), bronze (high jump)[280]
  • Zhanna Pintusevich-Block, Ukraine, sprinter, world 100-m & 200-m champion[264]
  • Irina Press, USSR, 2x Olympic champion (80 m hurdles & pentathlon)[35]
  • Tamara Press, USSR, 6 world records (shot put & discus); 3x Olympic champion (2x shot put & discus) and silver (discus)[35]
  • Myer Prinstein, US, world record (long jump); 3x Olympic champion (2x triple jump & long jump) and silver (long jump)[6]
  • Fanny “Bobbie” Rosenfeld, Canada, runner & long jumper, world record (100-yard dash); Olympic champion (4×100-m relay) & silver (100-m)[6]
  • Dwight Stones, US, world record (high jump); 2x Olympic bronze[281][282]
  • Irena Szewińska, Poland, sprinter & long jumper, world records (100-m, 200-m, and 400-m); 3x Olympic champion (4×100-m, 200-m, 400-m), 2 silver (200 m & long jump), and 2 bronze 1968 (100 m & 200-m)[6]
  • Jadwiga Wajs, Poland, 2 world records (discus); Olympic silver & bronze (discus)[62]

Triathlon

  • Joanna Zeiger, US, triathlete, Ironman 70.3 world champion; world record (half ironman)[32][283]

Volleyball

  • Nelly Abramova, USSR, Olympic silver[35]
  • Doug Beal, US, player & coach, national team[6]
  • Adriana Behar, Brazil, beach player; 2x Olympic silver; Pan American champion; 2x world champion[284]
  • Larisa Bergen, USSR, Olympic silver[285]
  • Yefim Chulak, USSR, Olympic silver, bronze[35]
  • Dan Greenbaum, US, Olympic bronze[35]
  • Waldo Kantor, Argentina, Olympic bronze
  • Nataliya Kushnir, USSR, Olympic silver[35]
  • Yevgeny Lapinsky, USSR, Olympic champion, bronze[286]
  • Georgy Mondzolevsky, USSR, 2x Olympic champion, 2x world champion[35]
  • Vladimir Patkin, USSR, Olympic silver, bronze[287]
  • Bernard Rajzman, Brazil, Olympic silver; Pan American champion; world silver[35]
  • Aryeh “Arie” Selinger, US & Dutch, player & coach [288]
  • Avital Selinger, Dutch, Olympic silver[35]
  • Eugene Selznick, US, 2x world champion, 2x Pan American champion, Hall of Fame[32]
  • Yuriy Venherovsky, USSR, Olympic champion[35]
  • Chagai Zamir, Israel, 4x Paralympic Games champion[6]

Water polo

  • Robert Antal, Hungary, Olympic champion[35]
  • Peter Asch, US, Olympic bronze[35]
  • István Barta, Hungary, Olympic champion, gold[6]
  • Gerard Blitz, Belgium, 2x Olympic silver, 2x bronze (one in swimming—100-m backstroke), International Swimming Hall of Fame, son of Maurice Blitz[35]
  • Maurice Blitz, Belgium, 2x Olympic silver, father of Gérard Blitz[35]
  • György Bródy, Hungary, goalkeeper, 2x Olympic champion[6]
  • Henri Cohen, Belgium, Olympic silver[35]
  • Kurt Epstein, Czechoslovak national team, Olympic competitor[289][290]
  • Boris Goikhman, USSR, goalkeeper, Olympic silver, bronze[35]
  • György Kárpáti, Hungary, 3x Olympic champion, 1x bronze[291]
  • Mihály Mayer, Hungary, 2x Olympic champion, 2x bronze[292]
  • Nikolai Melnikov, USSR, Olympic champion[293]
  • Merrill Moses, US, goalkeeper, Olympic silver, Pan American champion[35]
  • Miklós Sárkány, Hungary, 2x Olympic champion[6]

Weightlifting

  • David Mark Berger, US-born Israeli, Maccabiah champion (middleweight); killed by terrorists in the Munich Massacre[294]
  • Isaac “Ike” Berger, US, Olympic champion (featherweight), 2x silver; 2x Pan American champion; 23 world records[6]
  • Robert Fein, US, Olympic champion (lightweight)[35]
  • Gary Gubner, US, 4 junior world records (heavyweight); 3x Maccabiah champion (weightlifting, shot put, discus)[295]
  • Hans Haas, Austria, Olympic champion (lightweight), silver[35]
  • Ben Helfgott, Polish-born British, 3x British champion (lightweight), 3x Maccabiah champion; survived Buchenwald and Theresienstadt concentration camps, as all but one other of his family were killed by the Nazis[6]
  • Moisei Kas’ianik, Ukrainian-born USSR, world champion[221]
  • Edward Lawrence Levy, Great Britain, world weightlifting champion; 14 world records[6]
  • Grigory Novak, Soviet, Olympic silver (middle-heavyweight); world champion[6]
  • Rudolf Plyukfelder, Soviet, Olympic champion, 2x world champion (light heavyweight)[296]
  • David Rigert, Kazakh-born USSR, Olympic champion, 5x world champion (light-heavyweight and heavyweight), 68 world records[297]
  • Igor Rybak, Ukrainian-born USSR, Olympic champion (lightweight)[35]
  • Valery Shary, Byelorussian-born USSR, Olympic champion (light-heavyweight)[35]
  • Frank Spellman, US, Olympic champion (middleweight); world record; Maccabiah champion[6]
  • Reuven Helman, Maccabiah Olympian and Israeli Weightlifting Champion.

Wrestling

  • Lindsey Durlacher, US, world bronze (Greco-Roman)[298]
  • Grigorii Gamarnik, USSR, world champion (Greco-Roman lightweight), world championship silver[221]
  • Samuel Gerson, Ukrainian-born US, Olympic silver (freestyle featherweight)[35]
  • Boris Maksovich Gurevich, Soviet, Olympic champion (Greco-Roman flyweight), 2x world champion[6]
  • Boris Michail Gurevitsch, USSR, Olympic champion (freestyle middleweight), 2x world champion[35]
  • Nickolaus “Mickey” Hirschl, Austria, 2x Olympic bronze (heavyweight freestyle and Greco-Roman)[6]
  • Oleg Karavaev, USSR, Olympic champion (Greco-Roman bantamweight), 2x world champion[299]
  • Károly Kárpáti (also “Károly Kellner”), Hungary, Olympic champion (freestyle lightweight), silver[6]
  • Abraham Kurland, Denmark, Olympic silver (Greco-Roman lightweight)[35]
  • Fred Meyer, US, Olympic bronze (freestyle heavyweight)[35]
  • Fred Oberlander, Austrian, British, and Canadian wrestler; world champion (freestyle heavyweight); Maccabiah champion[6]
  • Yakov Punkin, Soviet, Olympic champion (Greco-Roman featherweight)[35]
  • Samuel Rabin, Great Britain, Olympic bronze (freestyle middleweight)[35]
  • David Rudman, USSR, USSR 6x wrestling champion and 6x sambo champion, sambo world champion, 2x European judo champion[221]
  • Richárd Weisz, Hungary, Olympic champion (Greco-Roman super heavyweight)[6]
  • Henry Wittenberg, US, Olympic champion (freestyle light-heavyweight), silver[6]

Professional wrestling

  • Prince Albert (born Matthew Bloom), US, former WWE Intercontinental Championship and IWGP Tag Team Championship
  • Colt Cabana born Scott Colton, US, also known as Scotty Goldman in the WWE, former NWA World Heavyweight Champion[300]
  • Diamond Dallas Page (born Page Joseph Falkinburg, Jr.), US, former 3x WCW Champion & former WWE European Championship & WWE Tag Team Championship[300]
  • Kelly Kelly (born Barbara Blank), current diva (female wrestler) in WWE. Former WWE Divas Champion[301]
  • Bill Goldberg, US, 2x world champion, WCW World Heavyweight Championship, World Heavyweight Championship longest winning streak in professional wrestling[300][302]
  • Barry Horowitz, US[300]
  • Abe Jacobs, NZ, billed as the “Jewish Heavyweight Champion” during the 1950s and 60s[303][304]
  • Kane[citation needed] (born Glenn Jacobs), US, 3x world champion. WWE Champion, World Heavyweight Championship & ECW Champion
  • William Kucmierowski (Brimstone), US[305]
  • Raven (born Scott Levy), US, 3x world champion ECW World Champion(2), NWA World Heavyweight Championship(1)[300]
  • Boris Malenko (born Lawrence Simon), US, multiple championships throughout 1960s and 70s
  • Dean Malenko (born Dean Simon), US, WWF Light Heavyweight Championship (2)[300]
  • Noam Dar, UK, Last 1PW Openweight Championship, currently at PCW – Preston City Wrestling


Protect And Promote Israel By Sharing Our Articles

Similar posts

3 comments on “Famous Jewish Athletes

  1. Peace Man on said:

    Not only is he Jewish, but Ryan Braun in the MVP and the best player in Baseball.

  2. www.hcgdietvancouver.net on said:

    I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Outstanding work!

  3. Sandpoint waterfront for sale on said:

    Greetings from Los angeles! I’m bored to death at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I really like the information you provide here and can’t wait to
    take a look when I get home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my cell phone .. I’m
    not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent blog!

Leave a Reply